Si të hiqni malware nga PC tuaj të Windows

(Si të hiqni malware nga PC tuaj të Windows)
Si ta mbajmë Të pastër dhe të rikthejm atë (kompjuterin në gjendjen e tij origjinale.)

 

(A kompjuterin tuaj më  të ngadaltë se zakonisht?)

A jeni duke marrë shumë pop-ups?

A keni parë "probleme të pazakontë tjetër në kompjuterin tuaj " kulture up"?

Nëse është kështu, PC juaj mund të jenë të infektuar me një virus, spyware ose malware ose trojan ose  të tjera ( krimba ) , edhe në qoftë se ju keni një program antivirus të instaluar.

Ateher shih për   probleme të tjera të tilla si çështje (hardware  Megjithëse mund të prodhojë simptoma të ngjashme të bezdisshëm), është më mirë për të kontrolluar për malware në qoftë se kompjuteri juaj është duke vepruar dhe ne do të ju tregojnë se si për të bërë atë vetë.

Hapi 1: Shkruani Safe Mode
Para se të bëni ndonjë gjë, ju duhet të shkëputeni kompjuterin tuaj nga interneti, dhe nuk e përdorin atë deri sa të jeni gati për të pastruar PC tuaj.

 

 

Kjo mund të ndihmojë parandalimin malware (përhapjen  apo rrjedhjen në  të dhënat tuaja private).
An internal error occurred: 53BD5C47EFA11.A143D0B.8C04137D
Nëse ju mendoni se kompjuteri juaj mund të ketë një infektim  " malware, boot kompjuterin tuaj në Microsoft Safe Mode ".

 

Në këtë mënyrë, vetëm minimale e kërkuar programet dhe shërbimet janë ngarkuar.

Nëse ndonjë malware është vendosur për të ngarkuar automatikisht kur Windows fillon, duke hyrë në këtë mënyrë mund të parandaluar atë nga vepruar kështu.

Kjo është e rëndësishme sepse ajo i lejon dosjet të hiqen lehtë pasi ata nuk janë në fakt rrjedhshëm apo aktive.

Mjerisht, Microsoft e ka kthyer procesin e booting në mënyrë të sigurt nga një proces relativisht i lehtë në Windows 7 dhe Windows 8 në atë që është vendosur më e komplikuar në Windows 10 .( Për boot në Windows Safe Mode), së pari klikoni në butonin Start në Windows 10 dhe zgjidhni butonin e (energjisë) si në qoftë se keni qenë duke shkuar për të reboot, por mos klikoni ndonjë gjë. Next mbani të shtypur butonin Shift dhe klikoni Reboot. Kur menu të plotë-ekran duket, zgjidhni Troubleshooting, pastaj Advanced Options, pastaj Settings fillimin. Në dritaren tjetër kliko butonin Restart dhe të presin për ekran tjetër për të dalë (vetëm rrinë me ne këtu, ne e dimë se kjo është e gjatë). Tjetra ju do të shihni një menu me opsione të numëruara fillimin; zgjidhni numrin 4, e cila është Safe Mode. Vini re se në qoftë se ju doni të lidheni me ndonjë skaner online ju do të duhet të zgjidhni opsionin e 5, e cila është Safe Mode me Networking.

Ju mund të gjeni se kompjuteri juaj shkon dukshëm më të shpejtë në Safe Mode. Kjo mund të jetë një shenjë se sistemi juaj ka një infeksion malware, ose ajo mund të thotë se ju keni një shumë e programeve të ligjshme që normalisht fillojnë deri së bashku me Windows. Në qoftë se kompjuteri juaj është e pajisur me një makinë të ngurta shtetëror është ndoshta i shpejtë as mënyrë.

Hapi 2: Fshini fotografi të përkohshëm
tempfiles Ju mund të përdorni ndërtuar në dobi Windows 10 për disk cleanup për të hequr qafe sistemin tuaj të dosjeve të panevojshme temp.
Tani që ju jeni në Safe Mode, ju do të dëshironi të drejtuar një virus scan. Por, para se të bëni këtë, fshini fotografi tuaj të përkohshëm. Të bësh këtë mund të përshpejtojë skanim virus, liruar hapësirë në disk, dhe madje edhe të hequr qafe disa malware. Për të përdorur shërbimeve Disk Cleanup përfshirë me Windows 10 vetëm lloji Disk Cleanup në shiritin e kërkimit, ose pas shtypur butonin Start dhe zgjidhni mjet që shfaqet quajtur Disk Cleanup.

PC Worl
Hapi 3: Shkarko malware skaner
Tani ju jeni gati të keni një skaner malware të bëjë punën e saj, dhe për fat të mirë, drejtimin e një skaner është e mjaftueshme për të hequr infeksioneve më standarde. Nëse ju tashmë kishte një program antivirus aktiv në kompjuterin tuaj, ju duhet të përdorni një skaner të ndryshme për këtë kontroll malware, pasi e tanishme antivirus software juaj nuk mund të ketë zbuluar malware. Mos harroni, nuk ka program antivirus mund të zbulojë 100 për qind e miliona llojeve malware dhe variante.

Ka dy lloje të programeve antivirus. Ndoshta ju jeni më të njohur me programet antivirus në kohë reale, që të kandidojë në sfond dhe vazhdimisht të shikojnë për malware. Një tjetër opsion është një skaner on-kërkesës, i cili kërkon për infeksionet malware kur ju të hapur programin me dorë dhe të drejtuar një hetim. Ju duhet të ketë vetëm një program antivirus në kohë reale instaluar në një kohë, por ju mund të keni shumë skanera sipas kërkesës instaluar për të drejtuar Scans me programe të shumta, duke siguruar se në qoftë se një program i mungon diçka i ndryshëm mund të gjeni atë.

Nëse ju mendoni se kompjuteri juaj është i infektuar, ne rekomandojmë duke përdorur një skaner mbi-kërkesën e parë dhe pastaj pas deri me një hetim të plotë nga programin tuaj në kohë reale antivirus. Në mesin e lirë (dhe të cilësisë së lartë) on-demand skaner në dispozicion janë BitDefender Free Edition , Kaspersky Virus Removal Tool , Malwarebytes , Malicious Tool Microsoft Software Removal , Avast , dhe SuperAntiSpyware .

Hapi 4: Drejtuar një hetim me Malwarebytes
Për qëllime ilustruese, ne do të përshkruajnë se si të përdorin mbi-kërkesën skaner Malwarebytes. Për t'ia filluar, ta shkarkuar atë . Nëse jeni të shkëputur nga interneti per arsye sigurie, kur ju të dyshuar për herë të parë që ju mund të jenë të infektuar, lidhen me të në mënyrë që ju mund të shkarkoni, instaloni dhe të rinovuar Malwarebytes; pastaj shkëputje nga përsëri internet para se të filloni skanimin aktuale. Nëse ju nuk mund të hyni në internet ose ju nuk mund të shkarkoni Malwarebytes në kompjuterin e infektuar, ta shkarkuar atë në një kompjuter tjetër, për të shpëtuar atë në një flash drive USB, dhe për të marrë flash drive në kompjuterin e infektuar.

Pas shkarkimit Malwarebytes, të drejtuar skedarin e konfigurimit dhe ndiqni magjistar për të instaluar programin. Pasi programi hapet, të mbajtur default scan opsionin ( "Threat Scan") zgjedhur dhe kliko butonin Start Scan. Ajo duhet të kontrolloni për përditësime para se ajo shkon scan, kështu që vetëm sigurohuni që të ndodhë para se të vazhdojë.

Malwarebytes scan Zgjidhni Kërcënimit Scan për të kryer një analizë themelore e dosjeve më së shpeshti të infektuar kompjuterin tuaj.
C Botërore

Edhe pse ajo ofron një alternativë porosi-scan, Malwarebytes rekomandon që ju të kryer kërcënimin scan parë, pasi që scan zakonisht gjen të gjitha infeksionet anyway. Në varësi në kompjuterin tuaj, scan shpejtë mund të marrë diku nga 5 deri në 20 minuta, ndërsa një scan me porosi mund të marrë 30 deri në 60 minuta ose më shumë. Ndërsa Malwarebytes është skanim, ju mund të shihni se sa shumë fotografi apo objekteve software ka skanuar tashmë, dhe sa nga këto fotografi ajo e ka identifikuar as si malware ose si të infektuar nga malware.

Nëse Malwarebytes automatikisht zhduket pas ajo fillon skanim dhe nuk do të rihapet, ju ndoshta keni një rootkit ose infeksion tjetër të thellë që automatikisht vret skanera për të parandaluar ata nga hequr atë. Edhe pse ju mund të provoni disa nga truket për të marrë rreth kësaj teknike me qëllim të keq, ju mund të jetë më mirë reinstalling Windows , pasi mbështetjen e deri dosjet tuaja (siç diskutohet më vonë), në funksion të kohës dhe përpjekje që mund të keni të shpenzoj për të rrahur malware.

Pasi scan është i plotë Malwarebytes do të ju tregojnë rezultatet. Nëse software jep sistemin tuaj një faturë të pastër e shëndetit, por ju ende mendoni se sistemi juaj ka fituar disa malware, e konsiderojnë drejtimin e një custom scan me Malwarebytes dhe duke u përpjekur të skanera të tjera të përmendura më parë. Nëse Malwarebytes ka gjetur infeksionet, ajo do të ju tregojnë se çfarë ata janë kur scan është i plotë. Kliko në butonin Largo përzgjedhura në të majtë të ulët për të hequr qafe e infeksioneve të specifikuara. Malwarebytes mund të menjëhershëm ju për të rinisni kompjuterin tuaj për të përfunduar procesin e heqjes, të cilat ju duhet të bëni.

Malwarebytes rezultate Malwarebytes paraqet rezultatet e skanimit të saj dhe ju lejon të hiqni copa ofenduese me një klik.
Nëse problemet tuaja vazhdojnë pasi ju keni drejtuar kërcënimit hetim dhe ka gjetur dhe hequr fotografi padëshiruar, e konsiderojnë drejtimin e një hetim të plotë me Malwarebytes dhe skaner të tjera të përmendura më parë. Nëse malware duket të jetë zhdukur, të drejtuar një hetim të plotë me programin antivirus tuaj në kohë reale për të konfirmuar atë rezultat.

0 comments:

Post a Comment

 
Titulli i Blogut cha0s-KhC © 2016-2017. All Rights Reserved Seo123.ml seo123.ml
Top