Eni Koqi Biography

Eni Koci Biography

Vendlindja: Berat  
Jeton dhe vepron në   
Mosha: 21 Vjeç
Ditëlindja: 05 Korrik 1996
Shenja e Horoskopit: Gaforrja

Këndon kryesisht:Pop


Eni Koçi është një këngëtare dhe autore këngësh shumë e njohur. Banon ne Tirane dhe vazhdon studimet ne Insitutin Arsimor "Willson" ne Tirane,
Kengen e ka filluar ne moshen 7 vjecare dhe dha rezultatet e para qe ne moshen 10 vjec nga ku fitoi çmimin e dyte ne Festivalin Kombetar per Femije me kengen "Dhoma me Lodra".
Ne Nentor te vitit 2008, realizon kengen e saj te dyte "Shprese kerkon nga ti" qe u realizua dhe si vidioklip. Kjo kenge dhe vidioklipi i saj pati nje sukses te jashtezakonshem ne tregun Muzikor Shqiptar.
Me daten 02 Maj 2009, merr pjese ne koncertin e saj te pare para publikut Shqiptar ne Athine te Greqise.
Ne muajin mars 2009, realizon kengen e saj te trete, por kete rradhe ne bashkepunim me motren e saj Greta Koci. Kenga titullohet "NE BEJME DEM" dhe xhirimet e vidioklipit perfunduan me daten 13 Maj 2009 u promovua ne te gjitha kanalet televizive muzikore Shqiptare.
Me daten 01 Mars 2009, per llogari te Enit lidhet kontrata e saje e pare per shitjen ne Ringtone, si zile per celularet e abonenteve AMC, kengen "SHPRESE KERKON NGA TI".
Me date 24 maj 2009 Eni fiton ne netet e klipit Shqipetar cmimin Vidioklipi me i mire Debutues.
Në vitin 2010 mori pjes ne "Kenga Magjike" në bashkpunim me Capital T titulluar Diva.

In 2011 Eni published another duet called “So hot” with Noizy, a successful Albanian male artist followed in 2012 with another duet between them in 2012 “Je gjithcka”, the song that achieved million of views and had an online record.
2012 was a very successful year for Eni with a lot of projects while she released her first Album as well called “Love me”
Eni started the 2013 with a single “Tek ty” which was considered very successful for the respective market.
In December 2013 Eni came with “My Papi” a collaboration with a successful male artist from Latvia.
In the meantime, Eni started her shows in Albania/Kosovo/ and Europe.
In 2014 came “Motivi Im” her new video. This one different from the others, showed a more mature Eni , better vocals and , to show to her fans that she has grown as and artist and not only, the song had a romantic concept
Coming back to her education, in 2014 Eni finished her High School in Tirana/Albania, and she decided to continue her higher education in London/England, so she did. In 2015 her priority was her education but obviously she couldn’t leave behind her career so Eni decided to release “S’jam jetime” the second collaboration with her sister, Greta Koci.This song was considered very special , because the song came with a strong message, and fans seemed to love it.
After a few months being dedicated to her studies in London, in December 2015 Eni came back with another collaboration with her sister Greta Koci, and a successful male artist from Kosovo. The song called “Me mu” became very popular and successful.
Eni decided to balance her life in London and career in her country, so she brought out her new single for 2016 “Si dikur”, just a month after releasing the last collaboration.
6 months after, Eni released one of the most successful song for summer 2016 “Spo t’gjej mo”.
Eni started 2017 with the first song of the year, “ S’je per mu” while she is still working on her second album which will be released within a few months.

Kariera :
Post a Comment
Powered by Blogger.